Soups as described in the cookbook have the advantage that they are made in this way are healthy. Cooking in a slow cooker further enhances the nutritional and taste values.
Below is a quote from the cookbook describing the general way to prepare soups.
Zupy wg opisu z książki kucharskiej mają tę zaletę, że robione w ten sposób są zdrowe. Gotowanie w wolnowarze jeszcze bardziej podkręca wartości odżywcze i smakowe.
Below is a quote from the cookbook describing the general way to prepare soups.
Zupy wg opisu z książki kucharskiej mają tę zaletę, że robione w ten sposób są zdrowe. Gotowanie w wolnowarze jeszcze bardziej podkręca wartości odżywcze i smakowe.
Poniżej cytat z książki kucharskiej opisujący ogólny sposób przygotowania zup.
Rosół gotuje się z mięsa wołowego. Wołowina w ten czas jest dobra, gdy ma kolor świeżo czerwony a tłustość prawie białą, ze starego wołu mięso jest mocno czerwone, prawie brunatne a tłuszcz żółty.
Smak i pożywność każdej zupy zależy od jakości rosołu na którym jest gotowana. Rosół na zupy mięsne gotuje się z mięsa i zasadniczej włoszczyzny, na zupy rybne z ryb, na zupy bez mięsa tylko na włoszczyźnie, której jednakże należy brać w dużej ilości. Im więcej mięsa w rosole i dłużej się gotuje, tym jest treściwszy i smaczniejszy. Aby otrzymać dobry rosół na 4 osoby, należy wziąć ¾-1 kilo mięsa z kośćmi. Do rosołu možna dodać cielęcą nereczkę z tłuszczem, będzie bardzo smaczny. Na zupy zaprawiane, zupy purée" można użyć mięsa mniej: 60 deka. Ze względów oszczędnościowych można rosół gotować tylko na samych kościach, z włoszczyzną, jednakże nie będzie on taki smaczny jak na mięsie. Ażeby otrzymać rosół esencjonalny, należy mięso zalać zimną wodą, jeżeli zaś mięso z rosołu ma iść na stół, jako sztuka mięsa, wówczas kładzie się do wody wrzącej, przez co nie wygotowywa się zupełnie. Na talerz zupy należy brać 3 szklanki wody, gdyż prawie połowa wody wygotowuje się. Kiedy rosół kilkakrotnie się zagotuje, należy zaraz kłaść włoszczyznę. Rosołu nie szumować, tylko po ugotowaniu przecedzić. Zasadnicza włoszczyzna do rosołu: 2 marchewki, 2 pietruszki średnie, kawałek pora i włoskiej kapusty, 1 cebula pieczona,10 ziarnek ziela ang. (selera nie dodawać). Rosół dużo zyskuje na smaku, jeżeli się wrzuci do wazy zielonej pietruszki siekanej. Włoszczyznę przed użyciem dobrze oczyścić, wymyć, przekrajać wzdłuż na dwie części. Soli się w 1½ godziny po zagotowaniu (2-3 łyżeczki od herbaty), próbować aby nie przesolić. Rosół przesolony można naprawić w następujący sposób: Odlać i dodać wody, ale wówczas, aby nie stracił treści dodać 2-3 kostki bulionu stałego. Rosół odlany można zużyć nazajutrz. Ażeby rosół miał ładny żółty kolor, dodaje się troszkę karmelu. A żeby rosół był klarowny, oczyszcza go się w ten sposób: 2 białka surowe rozbić widelcem z 2-ma łyżkami zimnej wody, wlać do rosołu i postawić na wolnym ogniu. Po zagotowaniu przecedzić przez serwetkę. (Patrz klarowanie).
Chcąc rosół zachować na kilka dni, należy wyjąć z niego mięso, kości i włoszczyznę, przecedzić przez serwetkę lub kawałek płótna, - zlać do naczynia (nie glinianego), przestudzić i przechowywać w chłodnym miejscu, nie przykrywając.
Zbyt długo przechowywany kwaśnieje, aby tego uniknąć, przegotować codziennie.
Do gotowania rosołu i wszelkich zup najlepiej nadają się naczynia aluminiowe lub emaliowane, miedziane zaś muszą być dobrze pobielane. Rosół należy od razu postawić na dużym ogniu, gdy się zagotuje, przestawić na wolniejszy. Rosół gotuje się 2-½ godziny od chwili zagotowania. Rosół z kurczęcia i cielęciny gotuje się krócej. O ile mięso jest dostatecznie ugotowane, to widelec wchodzi w nie łatwo i po tym się poznaje, że gotowe. Zupy, które wymagają zaprawy śmietaną, gdzie nie ma takowej, można zastąpić dobrze ubitymi żółtkami, przy nalewaniu do wazy mieszając. Zupy można także przygotowywać zupełnie bez mięsa, które będą dość smaczne i pożywne. W tym wypadku wygotowywa się tylko samą zasadniczą włoszczyznę, której bierze się więcej niż do rosołu mięsnego, dorzuca się naci zielonej pietruszki, pora, ziela angielskiego, kapusty włoskiej, pieczoną cebulę, marchewkę i 2 młode grzybki. Aby taka zupa była smaczniejsza i pożywniejsza, należy dodać 1-2 łyżki masła lub smażonej słoniny.
Poza tym zupy takie przygotowywa się tak jak mięsne.
Zupy robione na barszczu kiszonym są bardzo zdrowe i pożywne. Do zup, których nie gotuje się na mięsie, należy brać wody mniej niż do mięsnych. Jeżeli do mięsnej bierzemy na przykład 2½ litra, to do postnej 2 lub nawet 1½ litra. Zupa z włoszczyzną gotuje się ½ godziny, zaś z mięsem 2½ godziny, zatem więcej wyparowywa. Pomidorów lub buraczków, w lecie kiedy są tańsze, należy brać do zup więcej, zupa bedzie lepsza i pożywniejsza. W rodzinach małych, lub jeśli gospodyni pracuje poza domem, dla szybszego i oszczędniejszego sporządzenia tak zwanego smaku do zupy, można użyć kostek Maggi. Gotowanie mięsa z włoszczyzną na smak, wymaga co najmniej 2-ch godzin na gotowanie i dużego paliwa. Przy zastosowaniu Maggi, takowy na wartości odżywczej i smaku zyskuje, a zupę można mieć gotową w 20 minut, bulion zaś nawet w 5 minut.
Mimo woli nasuwa mi się na myśl, upragniona przez Panie nie lubiące pracy przy kuchni, uniwersalna skondensowana pigułka odżywcza, która by zastąpiła obecne dania kuchenne. Przy tak realnej uciążliwej rzeczy jak kuchnia, należy szukać przypraw i preparatów ułatwiających tę pracę, bo takich jest dużo, ale można sobie i pomarzyć o rzeczach nieziszczalnych, a pieczeń napewno się przypali!
Jak widać gotować zupy i rosoły można bez problemu w wolnowarze przystosowujac receptury do właściwości tego garnka. O zasadach rządzących adaptacją przepisów piszę w innym poście - wolnowar wskazówki i porady.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz