czwartek, 26 marca 2020

Dehydrator - suszenie owoców, warzyw, ziół, mięsa

Bez tego tematu temat zero waste byłby niepełny.
  
Zero waste to również przechowywanie owoców i warzyw w okresie od letnich zbiorów do jesienno-zimowej konsumpcji. Jednym ze sposobów jest suszenie. Własne suszone owoce I warzywa czyli - dehydrator w kuchni.

Niektóre rzeczy wracają do mody po kilku latach. Pamiętam, moja babcia wciąż ją miała. Suszone jabłka. Z własnego ogrodu. Wysuszyła je na słońcu lub w piekarniku. Dzisiaj to nie tylko jabłka, grzyby, śliwki ale i pomidory.  Tak przygotowane owoce i warzywa są zdrowsze i wielu ludzi nie przekonują produkty przemysłu spożywczego. Dehydratory - zdrowe przekąski, które każdy lubi.

Co to jest dehydrator, to urządzenie do usuwania wilgoci z produktów?
Dehydrator jest w rzeczywistości jak piekarnik z termoobiegiem. Jest tylko znacznie mniejszy, a przez to znacznie bardziej ekonomiczny. W zależności od modelu można bardzo precyzyjnie ustawić temperaturę, a także czas jego użycia. 

Materiał
Stal nierdzewna czy plastik? Wysokiej jakości urządzenia opierają się na stali nierdzewnej. Tworzywa sztuczne jeżeli są bez BPA, są porównywalne z tymi ze stali, są za to tańsze. Ponieważ tworzywo sztuczne nie toleruje dużej ilości ciepła, dobrze nadaje się do dehydratorów działajacych w zakresie 30 -75 ° C

Temperatury
Od 30°C rozpoczyna delikatne suszenie. Od około 40°  witaminy takie jak witamina C zaczynają się rozpadać. Nie wszystko rozpada się na raz. Dlatego: susz powoli, aby nie tracić wszystkich witamin i minerałów.
Wszystkie urządzenia są bardzo łatwe do regulacji. Pracują bardzo ostrożnie. Jest to kolejna zaleta w stosunku do piekarnika, który nie zawsze utrzymuje sto procent ustawionej temperatury.
Jeśli masz mało do suszenia, potrzebujesz tylko urzadzenia o małej objętości. 

Energia
Wiele małych suszarek do owoców pracuje z mocą 200 W są ekonomiczne a suszenie owoców nie kosztuje dużo. Oczywiście, jeśli jesteś zwolennikiem suszonych owoców, możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Dla kogo jest odpowiedni Dehydrator?
Możesz szybko i łatwo wysuszyć własne liście ziół, dla swoich mieszanek przypraw.
Jako przekąska,  suszone owoce są bardzo zdrowe. Również mięso może być suszone, ale w tym przodują amerykanie. Odwadnianie stanowi doskonałą alternatywę dla konserwowania, ponieważ większość składników jest zachowana i można to zrobić bez dużej ilości cukru. Jelita bardzo lubią suszone owoce.

Wskazówka: jeśli szukasz dość nowej innowacji, być może możesz wypróbować dehydrotator bazujący na podczerwieni. Podczerwień ma tę zaletę, że nie wymaga podgrzewania. Jest natychmiast gotowa do pracy. Dlaczego? Promieniowanie podczerwieni wnika w materiał i ogrzewa się od wewnątrz.

Temperatura
Ogólnie rzecz biorąc, im niższa temperatura, tym dłużej trwa proces.

Czas suszenia
Czas suszenia zależy od żywności, którą chcesz zachować.
Plasterki jabłka potrzebują 7-10 godzin i 50°C, Oczywiście dłużej, jeśli nie chcesz suszyć w 39°C. Im cieńsze plasterki tym krócej trwa proces ale jabłka zajmują więcej miejsca.

Dehydrator vs. Piekarnik i kuchenka mikrofalowa
Jakie zalety ma maszyna do suszenia owoców w porównaniu z kuchenką mikrofalową lub piekarnikiem? Jak to się nazywa, maszyna do konserwowania żywności, w przeciwieństwie do piekarnika, jest znacznie mniejsza, a zatem bardziej ekonomiczna. Wiele piekarników można używać tylko w temperaturze 50°C. Za gorąco, jeśli chcesz tracić witamin.
Kuchenka mikrofalowa jest również dobra do przechowywania żywności. Promieniowanie podgrzewa wodę, która następnie odparowuje. Wrażliwe witaminy przechodzą przez promieniowanie. To nie jest zdrowa dieta.


Co można suszyć w suszarce?
W suszarce można suszyć wiele pysznych rzeczy:

Owoce (jabłko, banan, mango, truskawka ...), warzywa (pomidor, cebula, ziemniak ...), ryby, mięso, orzechy, grzyby, zioła.

Wskazówka: Możesz także produkować "skórki" owocowe. Po prostu bierzesz owoce, cukier (lub daktyle) i trochę startych orzechów, mieszasz je z ciastem i malujesz na specjalnej tacy w dehydratora. Po około 6 godzinach w stopniach 46 - 60 masz masę stałą, którą możesz następnie podzielić na części. Gotowa jest słodka i zdrowa przekąska.

Czy wysiłek jest tego wart? Czy teraz jest o wiele zdrowiej? Tak. Zdecydowanie tak, a dokładnie. Masz pełną kontrolę nad: składnikami, temperatura, stopień suchości wiesz, skąd pochodzi twoje jedzenie

Czego nie powinieneś suszyć
Proces usuwa zawartość wody. Jedzenie zmniejsza się do ułamka wielkości. Pozostaje ściśnięta i pożywna substancja. Dlatego powinieneś brać owoce i warzywa tylko z własnego ogrodu lub z upraw ekologicznych. 
Stosowane pestycydy i inne środki kumulują się w suszonej żywności i przez to stają się niebezpieczne dla zdrowia. 
Nie używaj owoców lub warzyw, które mają już uszkodzenia czy też zgniłe plamy. Produkty muszą być dojrzałe, ale nie przejrzałe. 

Zalety dehydratora
Bardziej ekonomiczny niż piekarnik i zdrowszy jak kuchenka mikrofalowa.
Wady dehydratora
Zakup wysokiej jakości sprzętu może być kosztowny.



sobota, 7 marca 2020

Oglaszam przerwę, a może koniec

Odechciało mi się żyć w tym nacjonalistycznym państwie. Ich buta i jej wynik przekazanie 2 mld na tubę propagandową, media publiczne zamiast na wspomożenie polskiego systemu opieki zdrowotnej to cios poniżej pasa dla myślących ludzi. Nie chcę oceniać polaków ale zauważam taką różnicę między nimi. Są tacy polacy i tacy p0lacy. Jednym żyję się dobrze, drudzy ledwie łączą koniec z nadzieją na normalne jutro. 
Popadając w depresję objawiającą się beznadzieją zawieszam myślenie o zero waste bo zauważam, że marnujemy dorobek pokoleń i idziemy drogą której nie akceptuję. 
Jeżeli to ktoś kiedyś przeczyta to dobrze jak nie to traktuję ten tekst jako swoistą terapię. 

Pomarańcza owoc zimowy



Orange fruit is winter, not only because it is available with us primarily in winter, but also because it cools the body in warm climates, which is very refreshing.


Pomarańcza owoc zimowy, nie tylko z tego powodu, że dostępny jest u nas przede wszystkim w zimie, ale również dlatego, że wychładza organizm w ciepłych klimatach, czyli bardzo orzeźwia.

Po lekturze artykułu na temat buraków zastanawiałem się czy nie pokazywać produktów pod kątem zero waste.

Tak wiec spróbuję napisać coś o pomarańczy. Wiadomo środek owocu to przeķąska lub sok. Ale zawsze pozostają nam skórki z którymi nie wiadomo co zrobić. Ci co pieką ciasta zapewnie mogą je kandyzować, ale czy inni mogą z nimi coś innego zrobić? 

Chyba tak, w sieci roi się od przepisów na olejek pomarańczowy, ale to nie koniec. Można skórki wykorzystać do produkcji octu zapachowego służącego do czyszczenia kuchennych powierzchni, sprzętów takich jak lodówka czy pralka, zmywarka itp. Taki ocet, który roztacza przyjemny zapach nie jest barierą do używania innych śroków ekologicznych. Jest on chętnie używany przez dzieci, pomagające w kuchni, czy przy sprzątaniu domu. Swoim zapachem przyciąga, nie odstrasza od pracy. 

Jak go wykonać? Kupujemy ocet spirytusowy 10%, rozcięczamy go wodą do 6%, zalewamy tym rozcięczonym skórki z pomarańczy (nie trzeba ich pozbawiać białej części) i po tygodniu czasu mamy już ocet o przyjemnym zapachu. Jeszcze lepszy jest po miesiącu czasu.

Czasami każdemu może zdarzyć się sytuacja, że zapomnimy o pomarańczy i zacznie ona nam usychać. Tak nie ładnie wyglądający owoc najczęściej po czasie ląduje w śmietniku. A nie musi. Wystarczy pokroić go na plasterki i wysuszyć w piekarniku. Powstaje wówczas produkt który służy jako ozdoba w świątecznym wystroju. Widziałem raz choinkę ubraną w pomarańcze, wyglądała nietypowo i zaskakująco dobrze.

piątek, 6 marca 2020

Wysypiska, spalarnie, segregacja, a zero waste.

Zero waste is also a way to dispose of waste.

Zero marnotrastwa to również sposób utylizacji odpadów. Gdy wyjściem rozumowania będzie podział na rodzaje odpadów, to wyjdzie nam to. 
Odpady bio to kompost, czyli ziemia do kwiatów. Tektura, gazety czyli papier, to surowiec m.in. dla papierni. Plastikowe odpady, butelki to m.in. granulat z którego mogą powstać np. zderzaki do samochodów. Szkło to surowiec dla hut szkła. Reszta na skróty to zadanie dla wysypiska czy spalarni. 
Wysypisko potocznie postrzegamy jako miejsce gdzie przyjeżdżają śmieciarki, jest masa czarnych ptaków, gdzie śmierdzi, miejsce pożarów itp. A w cale tak nie musi być. Nowoczesne wysypiska to miejsca gromadzenia odpadów zmieszanych. Budowane w specjalny sposób, aby na bazie powstających tam gazów odzyskiwać energię, aby woda przeciekająca przez składowisko nie zatruwała wód gruntowych. Aby na koniec rekultywacji powstawały tam parki, parki rozrywki, górki i doliny, górki do sportów zimowych itp. Spalarnie to miejsce odzyskiwania energii. Spalane śmieci dają energię, która może być zamieniona w prąd czy ciepło. Ktoś powie, że spalanie to dym, smog ja na to nie koniecznie. Na pewno to CO2 i para wodna, minimalnie śladowe ilości pyłów, które przeszły przez filtry i na tym koniec tego co wydobywa się z kominów. Kto nie wierzy niech jedzie do Wiednia, tam w centrum miasta znajduje się spalarnia, a wiedeńczycy są z tego zadowoleni. Hunderwaser zrobil świetną robotę. Z spalania pozostaje jedynie mała ilość silnie toksycznego materiału, który musi być gdzieś składowany. Ten odpad podlega składowaniu na warunkach jak odpady radioaktywne.

czwartek, 5 marca 2020

Odpady a zero waste

At first glance it will be about not wasting anything.  Unfortunately, this will not be the case.

Na pierwszy rzut oka to będzie o tym żeby nie nic się nie marnowało. Niestety tak nie będzie. Odpady dla mnie to to co wyrzucamy do śmietnika. Są to te bytowe, segregowane i niebezpieczne. Ten prosty podział uzmysławia fakt, że dwa pierwsze rodzaje próbujemy opanować, trzeci rodzaj czyli niebezpieczne stają się zagrożeniem dla naszego środowiska. Mamy swoje niebezpieczne i jeszcze sprowadzamy je na potęgę z krajów położonych na zachód od naszych granic. Korzystając z internetowych portali stosując sztuczki marketingowo psychologiczne, tak formułujemy opisy aby stworzyć iluzję dobrego sprzętu. Jeżeli sprzęt kupującego nie zadowoli to może go zwrócić oczywiście na własny koszt. Dostanie on zwrot pieniędzy, a towar po czasie wróci z powrotem do sprzedaży, aż do momentu gdy ktoś przegapi termin albo mu nie będzie się chciało wysłać go z powrotem. Kupujący albo będzie próbować zbyć to na bazarze albo wyrzuci do śmieci tych niebezpiecznych, których utylizacją muszą sie zająć gminy. I tak rosną ceny gromadzenia odpadów i gminy, miasta nie mają pieniędzy na budowę profesjonalnych punktòw gromadzenia i utylizowania odpadów. Wystarczyłoby te problemy rozwiazać ustawą i już. Odpady nie wjeżdżałyby do kraju, a kraj to byłby _raj. Niestety brak uregulowań prawnych powoduje, że do kraju spływa rzeka palet elektro śmieci, a portale internetowe jak allegro ułatwiają firmom ten proceder. W swoich regulaminach nie zakazują takiego działania i ułatwiają zaśmiecanie kraju. A wystarczyłby zakaz sprzedawania niesprawnego sprzętu bez wyraźnego tego oznaczenia. Opisy na aukcjach, typu sprawdzono wizualnie, brak możliwosci technicznych sprawdzenia nie miałyby prawa mydlić oczu potencjalnym nabywcom. I wtedy byłoby prawdziwe zero waste środowiska. O resztę zadbałaby ciocia ekonomia.

środa, 4 marca 2020

Buraki a zero waste

An article from an election newspaper came into my hands.  I wonder if the beetroot really understands the zero waste values ​​in the comments.

Wpadł mi w ręce artykuł z gazety wyborczej. Ciekawy jestem czy rzeczywiście buraki jak w komentarzach zrozumieją wartosci zero waste.

Artykuł ma taki tytuł "Sposób włoskiej babci na nasz narodowy skarb, czyli buraki. Proste, pyszne, zdrowe", link do niego to:

https://haps.pl/Haps/7,168152,25739052.html. Autorka w tym artykule oprócz opisu jak przechowywać i przyrządzac buraki zamieszcza przepis na wloskie ravioli z burakami i fetą. Po lekturze tego artykułu zastanawiam się czy nie pokazywać produktów pod kątem zero waste. Np.podudzie indyka. (Wywar, bulion, potrawka itp.)

wtorek, 3 marca 2020

Zero waste i resztki żywnosci

IDEAS FOR USING RESIDUE FOOD were collected by the portal 5-minute tricks and shown on YT.  This is an example of the idea of ​​zero waste.

POMYSŁY NA WYKORZYSTANIE RESZTEK ŻYWNOŚCI  zostały zebrane przez portal 5-minutowe sztuczki i pokazane na YT. Jest to przykład idei zero waste.
Link do jednego z filmów to 
i drugiego to 
Oba te filmiki choć krótkie zawierają około 60 propozycji wykorzystania resztek z żywności. Propozycje są czasami zaskakujące ale jednocześnie ciekawe. np.świeczka zapachowa z słoika po nuteli. 



poniedziałek, 2 marca 2020

Zero waste a e-puap

Zero waste and electronics in life. The e-puap platform is an e-citizen, i.e. a modern form of saving - not wasting time.


Zero waste, a elektronika w życiu. Mam na myśli nie tą elekronikę, która tworzy odpady niebezpieczne, a tą z której korzystamy na codzień np. internet. 
Platforma e-puap to inaczej e-obywatel, czyli nowoczesna forma oszczędzania - nie marnowania czasu. Istnieją różne formy dostępu do tej platformy. Każda z nich opiera się o pewność podpisu czyli sposobu dostępu do miejsca załatwiania spraw, który jest równoznaczny z własnoręcznym skorzystaniem z długopisu. Taka pewna identyfikacja ułatwia bardzo życie i jak już pisałem nie marnuje czasu na stanie w kolejkach.

Wśród form identyfikacji są profil zaufany (podpis elektroniczny), uzyskiwany za pomocą elektronicznego dostępu do swojego banku. Gdy zdecydujesz się na tą  formę załatwienia spraw to musisz pamìetać, że do pełnego wykorzystania możliwości platformy e-puap oprócz smartfona czy komputera bedzie Ci potrzebny dostęp do drukarki i skanera.

Coraz więcej spraw możesz załatwić przez internet. Są to sprawy które załatwiasz między innymi w:

  • samorządach, w tym urzędy gminy – złóż wniosek o dowód dla siebie lub dziecka; zgłoś utratę lub zniszczenie dowodu albo prawa jazdy; zawiadom o sprzedaży samochodu; dopisz się do spisu wyborców,
  • USC (urzędy stanu cywilnego) – uzyskaj odpisy aktów: małżeństwa, urodzenia, zgonu lub innych dokumentów; zgłoś urodzenie dziecka,
  • ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) – sprawdź, czy pracodawca cię ubezpieczył i jaką dostaniesz emeryturę; przejrzyj swoje zwolnienia lekarskie i składki,
  • NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) – odbierz przed wyjazdem za granicę kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego),
  • US (urzędy skarbowe) – sprawdź swoje rozliczenia podatkowe; zgłoś spadek lub darowiznę,
  • KRK (Krajowy Rejestr Karny) – pobierz zaświadczenie o niekaralności,
  • UP (urzędy pracy) – zarejestruj się jako osoba bezrobotna i korzystaj ze szkoleń,
  • Rejestrze PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych – sprawdź swoje dane i dokumenty,
  • innych urzędach administracji publicznej (centralne, regionalne i lokalne) oraz instytucje publiczne – zarejestruj działalność gospodarczą; złóż wniosek o Kartę Dużej Rodziny; wyślij pismo ogólne, gdy nie ma formularza do załatwienia twojej sprawy.
Szczegółowa lista spraw które można załatwić nie wychodząc z domu znajduje się poniżej. Tekst ten jest skopiowany ze strony .........gov.pl i zawiera odnośniki do dalszych informacji.

Dowód osobisty

Rejestr Danych Kontaktowych

Inne sprawy

Paszport

PESEL

Prawo jazdy

Profil zaufany

Bezpieczeństwo

Studia

Szkoła

Żłobek i przedszkole

Kary i mandaty

Parkowanie

Pojazdy

Prawo jazdy

Meldunek

Wybory

Dom, mieszkanie

Geodezja i kartografia

Księgi wieczyste

Podatki

Środowisko

Interpretacje i zaświadczenia

Podatek dochodowy

Podatki i opłaty lokalne

Podatki od spadków, darowizn i czynności cywilnoprawnych

Podpis elektroniczny

Pozostałe

Pomoc dla konsumentów

Pomoc prawna

Telefony zaufania

Zgłoś przestępstwo lub wykroczenie

Podatki

Własny biznes

Zatrudnienie

Akta stanu cywilnego

Dziecko

Małżeństwo

Pogrzeb

Problemy rodzinne

Świadczenia na dzieci

Bezpieczeństwo

Służba wojskowa

Weteran

Dokumenty

Ubezpieczenie

Wyjazd dzieci

Wyjazd za granicę

Emerytura, renta

Na dziecko

Na mieszkanie

Energia

Pogrzeb

Trudna sytuacja

Zdrowie

Akta stanu cywilnego

Edukacja i wojsko

Informacja publiczna

KRS i KRK

Księgi wieczyste

Podatki

Rejestr dowodów osobistych

Emerytura

Leczenie

Niepełnosprawność

Rehabilitacja

Renta

Zasiłek